Stop pijanym na drodze

Piłeś – nie jedź! Nie zabijaj!

Z dwoma promilami i z pasażerem. Tak podróżował 68-letni mężczyzna. Został zatrzymany w porę dzięki natychmiastowej reakcji innego kierowcy. Teraz odpowie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Bezmyślnemu kierowcy grożą 2 lata więzienia.

 

Alkohol nie tylko spowalnia reakcję kierowców ale ogranicza tez im możliwość logicznego i rozsądnego myślenia. Każdy, kto siada za kierownicę samochodu będąc pod wpływem alkoholu, stanowi zagrożenie w ruchu drogowym. Zatrzymany wczoraj kierowca, który tego alkoholu miał aż 2 promile, igrał z życiem. I to nie tylko własnym, ale także z życiem osoby, która podróżowała razem z nim oraz tych, którzy w tym samym czasie korzystali z tych samych dróg.

Środa kilka minut przed godziną 16.00. Policjanci z Jarocina dostają informację o ujęciu nietrzeźwego kierowcy w Sierszewie. Mężczyzna, który widzi jadący niezbyt równym torem pojazd, jedzie za nim i w momencie, gdy auto zatrzymuje się pod jednym z lokalnych sklepów, podchodzi do kierowcy, by sprawdzić co się stało. Mężczyzna wyczuł woń alkoholu unoszącą się wewnątrz samochodu więc odebrał siedzącemu za kierownicą mężczyźnie kluczyki i wezwał Policję. W samochodzie marki Fiat Uno znajdowały się dwie osoby, kierowca i pasażer.

Po przybyciu na miejsce mundurowi ustalili, że za kierownica fiata siedział 68-letni mężczyzna. Jak się okazało, był pijany – miał 2 promile alkoholu w organizmie. Jego pasażer nieco mniej. Mężczyzna, który zasiadł w fotelu kierowcy w stanie upojenia alkoholowego i wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością, to mieszkaniec powiatu pleszewskiego.

Za popełnione przestępstwo i kompletny brak wyobraźni oraz odpowiedzialności, 68-latek poniesie konsekwencje przed sądem, który może skazać go na dwa lata pozbawienia wolności oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 10 lat. Każdy kierowca, który został zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Przypominamy!!! Piłeś – nie siadaj za kierownicę. Nie narażaj na śmierć siebie i innych ludzi!!!


 

Powrót na górę strony