Apelujemy o rozwagę na drodze - Porady - KPP Jarocin

Apelujemy o rozwagę na drodze

radiowoz_lid

 

Wakacje powoli dobiegają już końca. W ten weekend będą wzmożone powroty do domów. Policjanci apelują, by były one bezpieczne. Nadmierny pośpiech, zmęczenie, roztargnienie, uśpiona czujność, wreszcie rutyna, to tylko niektóre czynniki sprzyjające nieszczęśliwym wypadkom. Bądźmy ostrożni! Nie czekajmy z wyjazdem na ostatnią chwilę i pamiętajmy: na drodze nie jesteśmy sami.

 

Policja apeluje o wzmożoną ostrożność do wszystkich uczestników ruchu drogowego! Jeżeli poruszasz się pieszo, poboczem drogi, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej, zakładaj kamizelkę odblaskową bądź odblaskowe elementy na ubrania. Stajesz się wtedy widoczny i bardziej bezpieczny! Poruszaj się lewą stroną drogi! To samo dotyczy rowerzystów, którzy często preferują podróż jednośladem. To na nim przewożą cały bagaż. Pamiętajmy by był on dobrze umocowany, rower sprawny, wyposażony w światła i sprawne hamulce. Przy omijaniu przeszkody czy skręcaniu, upewnijmy się, ze nie jesteśmy wyprzedzani przez inny pojazd a manewr skrętu zasygnalizujmy przez wyciągnięcie ręki.

O szczególną rozwagę apelujemy do kierowców. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Starajmy się przewidywać sytuacje, jakie mogą cię zastać na drodze. Bądźmy czujny.  Prędkość jazdy należy dostosować do warunków panujących na drogach. Bardzo niebezpieczny jest dla kierowców deszcz, który powoduje śliskość nawierzchni a co za tym idzie wydłuża drogę hamowania. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego odstępu za pojazdem poprzedzającym!!! Należy pamiętać także o podstawowych zasadach ruchu drogowego takich jak: stosowanie się do znaków drogowych, zapinanie pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w fotelikach, jazda z włączonymi światłami.

Kolejna istotną rzeczą jest, by w momencie gdy zaczynamy odczuwać zmęczenie lub senność, zatrzymać się, wyjść na świeże powietrze dotlenić umysł, wypić napój.  Dopuszczanie do nadmiernego zmęczenia za kierownicą spowoduje spadek koncentracji i spowolnioną reakcję na to, co się dzieje na drodze. Wówczas o wypadek jest naprawdę bardzo łatwo.

Policjanci już od dzisiaj prowadzą wzmożone kontrole na drogach. Będą zwracać uwagę na sposób przewożenia pasażerów, przede wszystkim dzieci. Kontroli podlegać będzie stan trzeźwości kierujących pojazdami i oczywiście prędkość, z jaką poruszają się pojazdy. Przypominamy, że przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h skutkować będzie obligatoryjnym zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące.