Rowerzyści na drogach - Porady - KPP Jarocin

Rowerzyści na drogach

rowerzyci

 

    Jednym z najbardziej popularnych sposobów przemieszczania się po mieście jest w ostatnich latach rower. Jednak właściciele dwóch kółek nie zawsze pamiętają, że ich także obowiązują przepisy drogowe i często stają się utrapieniem pieszych.

 

     Słoneczna aura sprzyja poruszaniu się na rowerach, co widać na drogach zarówno miejskich jak i w plenerze. Niestety, jak pokazały policyjne działania,  poruszający się na dwóch kółkach należą do najbardziej niezdyscyplinowanych uczestników ruchu drogowego, którzy za nic mają obowiązujące ich przepisy. Do najczęściej popełnianych przez rowerzystów wykroczeń należą: jazda po chodniku, brak sygnalizowania wykonywanych manewrów takich jak skręcanie oraz pokonywanie przejść dla pieszych na rowerze.

     Policjanci podczas prowadzonych działań pouczają i informują cyklistów o tym, jak należy się poruszać po drogach, kiedy dozwolona jest jazda po chodniku a kiedy stanowi ona wykroczenie. Zgodnie z przepisami, użytkownicy jednośladów mogą korzystać z chodnika tylko w wyjątkowych sytuacjach:

1. gdy nie ma ścieżki rowerowej a warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty (gęsta mgła, gołoledź, silny wiatr)

2. gdy kierujący rowerem opiekuje się dzieckiem w wieku do10 lat jadącym rowerem

3. szerokość chodnika wzdłuż drogi, na której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością przekraczającą 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry.

Kierujący rowerem, który w drodze wyjątku porusza się chodnikiem zobowiązany jest jechać po woli z zachowaniem szczególnej ostrożności i zawsze pamiętać, że na chodniku pierwszeństwo ma pieszy.

     Działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa zarówno rowerzystów jak i pieszych będą prowadzone cyklicznie. Ci, którzy świadomie będą naginać przepisy dla własnych potrzeb a tym samym stwarzać zagrożenie w ruchu muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, za jazdę po chodniku grozi mandat w wysokości 50 zł. Taka sama kara spotkać może rowerzystów którzy jadą obok siebie. Rowerzyści, którzy utrudniają ruch innym pojazdom, mogą otrzymać mandat w wysokości 200 zł.