Zmieńmy ogumienie na zimowe - Porady - KPP Jarocin

Zmieńmy ogumienie na zimowe

policja_rd

 

     Zima coraz częściej przypomina nam o sobie. Mroźne poranki, szron na szybach, a niedługo oblodzona nawierzchnia ostudzi zapędy wielu z kierowców. Aby jednak uchronić się przed ryzykiem niekontrolowanych poślizgów i uszkodzeniami pojazdów, warto pomyśleć o zmianie opon. Ci z nas, którzy przezornie podchodzą do sprawy, wymienili już ogumienie. Policjanci apelują, aby nie czekać do ostatniej chwili z tą decyzją.

 

     Z roku na rok, coraz więcej Polaków decyduje się na wymianę ogumienia przy pojazdach. Wynika to zarówno z danych dotyczących wzrastającej liczby sprzedaży opon zimowych, jak i ze spostrzeżeń każdego z nas. Prawdą jest też to, że te osoby, które choć raz zdecydowały się na założenie takich opon do swojego auta, nie wyobrażają sobie nie korzystania z nich podczas kolejnych zimowych sezonów.


     Zimowe ogumienie jest przede wszystkim dostosowane do panujących zimą niższych temperatur. Mieszanka, z której są wykonane sprawia, że opona zimowa przy minusowych temperaturach nadal zachowuje swoją elastyczność. Nie pojawia się wówczas efekt tzw. twardnienia opony, co wpływa na zmniejszenie jej przyczepności do nawierzchni jezdni.

     Równie istotną jest też kwestia przyczepności opony zimowej do jezdni pokrytej śniegiem lub lodem. Stosując zimowe ogumienie krótsza jest jednocześnie droga hamowania pojazdu, w porównaniu z innymi oponami. Również i ten aspekt przekłada się później na większe bezpieczeństwo podczas zimowego korzystania z pojazdów.