Jak się zachować podczas wypadku – policyjne działania na drogach - Porady - KPP Jarocin

Jak się zachować podczas wypadku – policyjne działania na drogach

Policjanci z Jarocina przeprowadzili działania mające na celu podniesienie świadomości kierowców o ich prawach i obowiązkach podczas zdarzeń drogowych. Jednym z obowiązków, który niejednokrotnie może zaważyć o życiu innych osób, jest udzielenie pomocy poszkodowanym.

Policjanci z Jarocina przeprowadzili działania, których celem było podniesienie świadomości kierowców w zakresie ich praw i obowiązków. Podczas prowadzonych kontroli drogowych funkcjonariusze informowali kierowców, jaka jest różnica między kolizją a wypadkiem i co w danej sytuacji powinni zrobić uczestnicy takich zdarzeń oraz świadkowie.

Jedną z ważniejszych czynności jest udzielenie pomocy osobom poszkodowanym w takich zdarzeniach. Nie zawsze możemy udzielić jej bezpośrednio, dotyczy to sytuacji, w których narazilibyśmy siebie na utratę zdrowia bądź życia. Udzieleniem pomocy jest już sam brak bezczynności, czyli wezwanie wyspecjalizowanych służb, bycie blisko poszkodowanego i rozmowa z nim oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia w taki sposób, by było widoczne dla innych kierowców. Pomocą jest także tworzenie korytarza życia, który na zatłoczonych drogach umożliwia służbom ratunkowym jak najszybsze dotarcie na miejsce zdarzenia i udzielenie fachowej pomocy.

Na początku musimy pamiętać, że jeśli w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy, to wtedy mówimy o tzw. kolizji drogowej. Jeżeli jednak poszkodowani zostali ludzie, wtedy uczestniczymy w wypadku drogowym. Ja postępować gdy spotka nas taka sytuacja na drodze?

Kolizja drogowa :

Jeżeli doszło do zwykłej stłuczki a kierowcy są zgodni co do winy, wzywanie Policji nie jest koniecznością. Wystarczy spisać obustronne oświadczenie, które następnie przekażemy swojemu ubezpieczycielowi.
Musi zawierać, podstawowe dane kierującego oraz jego polisy i samochodu, którym się poruszał. Naszym obowiązkiem jest także usunięcie samochodu z drogi.


Jeśli doszło do wypadku drogowego, czyli poszkodowani zostali ludzie, wówczas zostawiamy pojazdy i ich części tam, gdzie są i czekamy na przyjazd policji. Na początku powinniśmy zabezpieczyć miejsce zdarzenia wystawiając trójkąt ostrzegawczy. Sprawdzić stan osób poszkodowanych i jednocześnie wezwać pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 999.

Świadkowie wypadku drogowego mają prawny obowiązek udzielenia pomocy. Kara za jej nieudzielenie to, zgodnie z kodeksem karnym, nawet 3 lata więzienia.

Podczas swoich działań mundurowi z Jarocina wręczali kierowcom ulotki zawierające informacje co zrobić, gdy uczestniczymy w zdarzeniu drogowym oraz podstawowe instrukcje udzielania pierwszej pomocy.