Porady prewencyjne

POLICJANCI ZADBAJĄ O BEZPIECZEŃSTWO W WEEKEND MAJOWY

Zbliża się kolejny długi weekend. Zapewne sporo osób będzie chciało wyjechać aby wypocząć poza domem. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie podczas weekendu zadbają o zapewnienie oraz poprawę bezpieczeństwa na drogach. Będą też przypominać o zabezpieczeniu domów przed niechcianymi gośćmi podczas nieobecności domowników.

Od 28 kwietnia do 7 maja policjanci będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu jarocińskiego oraz wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

W okresie tym  należy spodziewać się wzmożonych kontroli poruszających się po drogach. Policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Kierowcy samochodów ciężarowych muszą pamiętać o ograniczeniach w poruszaniu się takimi pojazdami, jakie będą obowiązywały w tym okresie.

Kilka wolnych dni jest również okazją do weekendowych wypraw rowerowych. Podczas takich wypadów musimy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Rowerzyści obowiązani są do bezpiecznej zgodnej z przepisami jazdy, tak aby siebie i innych nie narażali na wypadek.

Podczas wzmożonej dla policjantów pracy, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na zachowanie uczestników imprez plenerowych, przestrzeganie przez nich zasad poszanowania godności innych osób, czy nie są łamane przepisy wynikające z Kodeksu Wykroczeń i Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Szczególnie karane będą także wszystkie czyny o charakterze chuligańskim.

Policjanci przypominają także, że osoby wybierające się w odwiedziny do rodziny lub na dłuższy wyjazd, powinny zabezpieczyć swój dom, mieszkanie przed ewentualnym włamaniem.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zanim rozpoczniemy aktywny wypoczynek poza domem.

Przed wyjazdem pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszego dobytku, mieszkania czy domu. Należy sprawdzić zamknięcia wszystkich drzwi i okien, również tych piwnicznych i dachowych. Warto zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do naszych domów, ale również do pomieszczeń gospodarczych czy garażu. Gotówkę, biżuterię oraz inne drogocenne przedmioty, można zdeponować w banku, gdzie będą bezpieczniejsze niż w domu.

Poinformujmy sąsiada bądź inną zaufaną osobę o naszym wyjeździe i poprośmy, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się mieszkaniem, zebrał ulotki reklamowe z wycieraczki, bądź ze skrzynki pocztowej. Warto także pozostawić numer kontaktowy, aby można było w każdej chwili się z nami skontaktować. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym o różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Podczas spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Wyjątkiem są miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów oraz miejsca publiczne wyłączone z zakazu uchwałą rady gminy.

Rozpoczynając podróż, siadaj za kierownicą wypoczęty. Warto pomyśleć również o trasach alternatywnych, z uwagi na wzmożony ruch, czy trwające roboty drogowe, co pozwoli nam pojechać inną drogą w razie utrudnień. Podczas jazdy powinniśmy robić przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od pozycji siedzącej. Nie należy się spieszyć i rozwijać nadmiernej prędkości. Nigdy nie wsiadajmy za kierownicę po spożyciu alkoholu! Przypominamy, że nieodpłatnie możemy zbadać swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji.

Wypoczywając nad wodą, zwróćmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu, jak również zachowajmy należytą ostrożność podczas łowienia ryb, aby uniknąć nieplanowanej kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką, sprawdźmy ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kapoki. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

Wędrując górskimi szlakami warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na bieżąco oceniajmy trasę, pogodę, nasze możliwości oraz trudności na szlaku. Warto mieć zaplanowany wariant awaryjny, umożliwiający szybkie zejście w dół w razie gorszej pogody lub złego samopoczucia któregoś z uczestników wędrówki. Jeśli macie ze sobą telefony komórkowe wpiszmy aktualne numery alarmowe właściwych służb. Planując trasę górskimi szlakami upewnijmy się, czy wszystkie osoby w grupie są na nią odpowiednio przygotowane. Wskazanym jest zabranie mapy, naładowanego telefonu komórkowego (przynajmniej jednego na grupę), wygodnego obuwia oraz plecaka, czapki, rękawiczek, zapasowych skarpet, koszuli, ubrania przeciwdeszczowego, podręcznej apteczki, latarki, zapałek oraz butelki wody. Zostawmy w miejscu pobytu wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu oraz telefon kontaktowy do siebie.

 

 

Powrót na górę strony