Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kwiecień hołdem dla Policji Państwowej

Data publikacji 02.04.2019

Kwiecień 1940 roku był najbardziej tragicznym miesiącem w historii Policji Państwowej. Losy policjantów II RP po wybuchu II wojny światowej były głównym tematem wykładu przygotowanego przez Komendę Powiatową Policji w Jarocinie dla uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie.

Pierwszy z zaplanowanych wykładów poświęconych historii Policji Państwowej odbył się 27 marca w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie, gzie przez niemal cały miesiąc prezentowana była wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci narodowej w Poznaniu pt. „Zbrodnia Katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje”. Wystawa prezentuje kwestie dotyczące zbrodni katyńskiej ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Wielkopolski, którzy zostali zamordowani 79 lat temu przez NKWD.

Wykład poprowadziła asp. Agnieszka Zaworska, która przybliżyła młodzieży problem „zbrodni katyńskiej” przypominając, że pod nazwą kryje się ogół zbrodni dokonanych przez władze sowieckie na obywatelach polskich w okresie od 17 września 1939 roku do czerwca 1941 roku, kiedy to dwóch sojuszników: Niemcy i Rosja stali się swoimi wrogami. Zbrodnie te dokonywane były w różnych miejscach m.in. w Charkowie, Twerze, Kijowie i w Mińsku. Śmierć w nich poniosło ponad 30 tysięcy Polaków. Wśród nich ponad 1500 zamordowanych to mieszkańcy Wielkopolski.

W swoim wykładzie funkcjonariuszka skupiła się przede wszystkim na losie polskich policjantów po 17 września 1939 r., wciąż mało znanym młodzieży. Omówiła warunki w jakich przetrzymywani byli policjanci w obozie Ostaszkowskim, wyjaśniła też, dlaczego stanowili oni najbardziej znienawidzoną przez sowietów grupę i dlaczego, niezależnie od stopnia i funkcji, wszyscy zostali skazani na zagładę.

Policjantka przedstawiła wszystkie znane na tą chwilę sylwetki mieszkańców i pracowników Ziemi Jarocińskiej, którzy zginęli zamordowani i których doły śmierci znajdują się w lasach Katynia, Miednoje i Charkowa. Wśród ponad sześćdziesięciu wymienionych nazwisk, trzydzieści to nazwiska funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z regionem powiatu jarocińskiego.

W czasie przeprowadzonej, przez uczennice klasy policyjnej z ZSP nr 2 w Jarocinie, żywej lekcji historii, przedstawiona została sylwetka posterunkowego Stanisława Jóźwiaka, policjanta urodzonego w powiecie wrzesińskim, ale służbą od początku aż do śmierci w Twerze, związanego z powiatem jarocińskim. Zebrani w auli mogli dowiedzieć się, o czym więzień Ostaszkowa pisał, w jedynej wysłanej do rodziny, kartce pocztowej, czy jakie miał zainteresowania.

Termin wystawy i wykładu oraz tematyka zostały wybrane nieprzypadkowo. W marcu 1940 r. zapadła decyzja o rozładowaniu obozów jenieckich. W pierwszych dniach kwietnia tego samego roku rozpoczęły się rozstrzelania, które trwały do połowy maja. Kwiecień 1940 roku jest zatem najbardziej tragicznym miesiącem w historii Policji Państwowej. Wtedy, z rąk NKWD, zginęła większość z ponad sześciu tysięcy zamordowanych funkcjonariuszy Policji. 100. rocznica powołania tej formacji zobowiązuje nas do oddania hołdu wszystkim zamordowanym. Zobowiązuje też do pamięci o nich.

Na zakończenie prelekcji, obecny na niej Pan Tomasz Cieślak z IPN oddział w Poznaniu zaprosił wszystkich zgromadzonych do udziału w I Wielkopolskim Rajdzie Szlakiem Policji Państwowej, który odbędzie się 13 kwietnia br.,

  • Wykład w auli ZSP 2
    Wykład w auli ZSP 2
  • Wystawa Wielkopolanie w dołach śmierci
    Wystawa Wielkopolanie w dołach śmierci
  • Uczniowie w auli
    Uczniowie w auli
  • Wykład
    Wykład
  • Przedstawiciel IPN
    Przedstawiciel IPN
  • Uczennice przedstawiają sylwetkę policjanta
    Uczennice przedstawiają sylwetkę policjanta
Powrót na górę strony