Zapalili znicze policjantom II RP - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Zapalili znicze policjantom II RP

Data publikacji 02.11.2018

W przeddzień Wszystkich Świętych policjanci z Jarocina i uczniowie klasy mundurowej oddali hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej, którzy przed laty dbali o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu jarocińskiego. Delegacja odwiedziła groby, w których spoczywają zmarli i polegli policjanci, by zapalić na nich znicz pamięci.

W dniu Wszystkich Świętych udajemy się na cmentarze, by tam wspominać naszych bliskich, których nie ma już z nami. Składamy wiązanki, zapalamy znicze by w ten sposób wyrazić naszą pamięć o zmarłych. W tym roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, wspólnie z uczennicami klasy o profilu policyjno – prawnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Jarocinie, odwiedzili groby zmarłych i poległych funkcjonariuszy Policji Państwowej. 

Delegacja odwiedziła nekropolie w Witaszycach, Jarocinie, Żerkowie i Wilkowyi, gdzie znajdują się groby groby funkcjonariuszy pełniących tą służbę w latach 1920 – 1939. Był to niezwykle trudny czas dla ówczesnych stróżów prawa, którzy codziennie musieli zmierzać się z wysoką przestępczością. Na mogiłach, które odwiedzili uczniowie, zapalono znicze pamięci. W ten sposób oddano hołd tym, którzy codziennie narażali swoje życie strzegąc ładu i porządku.

1 listopada zapłonął znicz także pod Dębem Pamięci aspiranta Jana Kubiaka, policjanta rozstrzelanego przez NKWD w 1940 roku w Twerze i pochowanego, razem z innymi sześcioma tysiącami polskich funkcjonariuszy, w dołach śmierci w lesie w Miednoje.

Symboliczny znicz, zapalony na grobach naszych poprzedników jest wyrazem szacunku i pamięci o tych którzy odeszli na wieczną wartę, oraz swoista lekcją historii dla młodych ludzi, którzy w przyszłości zasilą szeregi Polskiej Policji.