Obywatelskie ujęcia nietrzeźwych kierowców - Stop pijanym na drodze - KPP Jarocin

Stop pijanym na drodze

Obywatelskie ujęcia nietrzeźwych kierowców

Dzięki czujnej i wzorowej postawie społeczeństwa dwóch kierowców , którzy jechali na podwójnym gazie, zostało wyeliminowanych z ruchu drogowego. Zatrzymane prawa jazdy, zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości to tylko część konsekwencji, jakie poniosą nietrzeźwi kierowcy.

Coraz częściej zdarza się, że kierowcy nie pozostają obojętni na nieprawidłowe zachowania innych uczestników ruchu drogowego, w szczególności kierowców, którzy mogą być pod wpływem alkoholu. Efektem tego są kolejne ujęcia obywatelskie osób, które kierowały swoimi pojazdami mając sporą dawkę alkoholu w swoim organizmie.

Do pierwszego zatrzymania doszło w miniony piątek, 2 października ok. godz. 9.20 w Witaszycach. Mężczyzna, który zauważył że jadący przed nim drogą krajową nr 11 samochód dostawczy marki Citroen ma problem w utrzymaniu toru jazdy na jednym pasie drogi, postanowił jechać za nim. W międzyczasie za pośrednictwem nr alarmowego przekazał informację o dziwnie zachowującym się kierowcy do dyżurnego KPP w Jarocinie. W Witaszycach Citroen zjechał z drogi głównej i dalszą jazdę kontynuował ulicą Stawną. Niestety kierowca tego pojazdu nie zauważył skrzyżowania i wjechał w znajdujący się na wprost drogi płot okalający posesję. Mężczyzna pomimo próby pieszej ucieczki został ujęty przez zgłaszającego i przekazany Policji.

Jak się okazało, przyczyną dziwnego toru jazdy i zatrzymania się na płocie był alkohol, który mężczyzna spożył zanim usiadł za kierownicą auta. Wykonane na miejscu badanie stanu trzeźwości wykazało, że nieodpowiedzialny kierowca ma go w sobie blisko 3 promile. 41-letni mieszkaniec gminy Kotlin za swoje bezmyślne i nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Do zatrzymania kolejnego nietrzeźwego kierowcy, 58-letniego mieszkańca gminy Jarocin, doszło dzień później o godz. 15.00 również w Witaszycach. Mężczyzna został ujęty przez innego kierowcę, którego zaniepokoił sposób w jaki przemieszczał się jadący przed nim pojazd marki Mercedes. W tym przypadku urządzenie do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu wskazało wynik 0,76 mg/l co daje blisko 1,6 promila w organizmie. Funkcjonariusze, którzy zostali poinformowani o zdarzeniu przez zgłaszającego, zatrzymali 58-latkowi uprawnienia do kierowania.

Zatrzymane prawo jazdy to tylko część konsekwencji, jakich mogą spodziewać się nietrzeźwi kierowcy. Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym grozi także kara pozbawienia wolności na okres do 2 lat. Sąd zobowiąże podejrzanych także do wpłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 5 do 10 tys. zł.

Mimo wielu akcji informacyjnych na temat zagrożeń i konsekwencji jakie niesie ze sobą wsiadanie za kierownicę na podwójnym gazie, wielu kierowców pozostaje obojętnymi na ostrzeżenia ze strony Policji. Przykładem lekceważenia przepisów, zagrożenia i zupełnej bezmyślności są z całą pewnością kierowcy, którzy wyruszyli w podróż po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

Policjanci kierują słowa podziękowania do obu mężczyzn, których postawa i zdecydowana reakcja pozwoliły wyeliminować kolejnych, stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia, kierowców z ruchu drogowego.