Nietrzeźwi na „Trzeźwym Poranku” - Stop pijanym na drodze - KPP Jarocin

Stop pijanym na drodze

Nietrzeźwi na „Trzeźwym Poranku”

Policjanci z Jarocina rozdali kilkadziesiąt darmowych alkotestów kierowcom jeżdżącym po drogach powiatu jarocińskiego. Akcję "Sam sprawdź promile" zorganizowali wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Kaliszu a przeprowadzona ona została w ramach działań „Trzeźwy poranek – zero tolerancji”. Niestety, byli też tacy, którzy kierując samochodami, z trzeźwością niewiele mieli wspólnego.

W poniedziałkowy poranek policjanci z jarocińskiej drogówki sprawdzali trzeźwość kierowców poruszających się po drogach powiatu jarocińskiego. Patrole kontrolowały kierowców zarówno w centrum miasta jak i na terenie okolicznych wiosek. Akcja ta była kontynuacją działań „Trzeźwy poranek – zero tolerancji”.

Policjanci skontrolowali ponad 100 kierowców samochodów i zatrzymali jednego kierowcę, który niestety zapomniał, że za kierownicę powinni siadać Ci, którzy w swoim organizmie nie przewożą alkoholu. Dla takich zachowań policjanci nie są i nie będą tolerancyjni, o czym przekonał się 65-latek. Badanie stanu trzeźwości u mieszkańca gminy Kotlin wykazało, że kierując samochodem marki Mitsubishi, miał 1,3 promila alkoholu w krwi. Mężczyzna odpowie za popełnienie przestępstwa, za które grozi kara więzienia do lat 2 i pożegna się z prawem jazdy na okres 3 lat.

Działania prowadzone przez jarocińską drogówkę połączone były z akcją profilaktyczną „Sam sprawdź promile”. Celem akcji była zmiana świadomości kierujących samochodami. Policjanci przypominali, że alkohol spożywany dzień wcześniej, w organizmie może znajdować się jeszcze następnego dnia. Kontrolowanym wręczono także ponad 50 darmowych alkotestów by, zanim usiądą za kierownicą, sami mogli sprawdzić swój stan trzeźwości i upewnić się, że nie stworzą zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Kierowcy byli miło zaskoczeni takimi upominkami. Policjanci mają natomiast nadzieję, że w razie potrzeby zrobią oni użytek z alkotestów zanim zdecydują się wyruszyć w podróż swoimi pojazdami. 

Działania przeprowadzone zostały przy wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu, który przekazał  na potrzeby akcji darmowe alkotesty.