Policyjne działania - Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - Porady - KPP Jarocin

Policyjne działania - Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

radiowoz_lid

 

     Jarocińska policja prowadzi dziś akcję pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wzmożone działania pod tym hasłem, ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowanie wobec pieszych - kierujących samochodami, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych i rowerzystów, w szczególności prawidłowego korzystania z przejść dla pieszych.

 

 

    Piesi i rowerzyści stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Brak oświetlenia przy drogach, brak poboczy do poruszania się pieszych i rowerzystów po drodze, zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z przejść dla pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków.

    W okresie jesienno zimowym warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a co za tym idzie, piesi oraz rowerzyści poruszający się po drogach stają się słabo widoczni. Tym samym znacznie wzrasta zagrożenie zdarzeniami drogowymi z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego.

Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to:

- nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych),
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,
- wejście na jezdnię zza pojazdu
.


     Po zmroku policjanci będą zwracać też uwagę na korzystanie przez pieszych z obowiązkowych elementów odblaskowych. Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu.  Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

     Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. W warunkach złej widoczności światła należy włączyć.