Bezpieczne światła - Porady - KPP Jarocin

Bezpieczne światła

swiatla_lid

 

   Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg,  wraz z czterema miejscowymi stacjami kontroli pojazdów przeprowadzili akcję bezpłatnego ustawienia świateł w samochodach.  

 

 

    Działania zostały przeprowadzone w sobotę 16 listopada. Do akcji jarocińskiej policji włączyły się cztery stacje kontroli pojazdów: Auto Dutkiewicz  i OTL w Jarocinie, Auto Centrum w Witaszyczkach oraz Red – Pol w Żerkowie, na których kierowcy mieli okazję bezpłatnie  sprawdzić i ustawić oświetlenie pojazdów. Z pomocy specjalistów  skorzystało kilkudziesięciu kierowców.
    Jazda na prawidłowo ustawionych światłach ma duży wpływ na zmniejszenie ilości wypadków i kolizji drogowych. Zwiększają one natomiast bezpieczeństwo nie tylko kierowców i pasażerów, ale też pieszych, którzy stanowią najliczniejszą grupę uczestników ruchu drogowego.

swiatla2

     Jak stwierdzili pracownicy stacji badający w tym dniu ustawienie reflektorów, bardzo duża ilość sprawdzonych pojazdów miała źle ustawione światła. Specjaliści tłumaczyli, że ustawienie reflektorów zmienia się często po przełożeniu opon letnich na zimowe i odwrotnie ponieważ profile tych kół mogą się od siebie różnić. Odchylenia od norm w oświetleniu powoduje często także zwykła wymiana żarówki, obudowy lampy czy udział w kolizji.

   Bezpieczne światła to takie, które oświetlają całą jezdnie ale nie rażą w oczy kierowców jadących z przeciwnej strony oraz pieszych.

swiatla1