Bezpieczne światła - Porady - KPP Jarocin

Bezpieczne światła

kopia_wiata1

 

   Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg,  wraz z trzema miejscowymi stacjami kontroli pojazdów przeprowadzili akcję bezpłatnego ustawienia świateł w samochodach.  

 

    Działania zostały przeprowadzone w sobotę 10 listopada. Do akcji jarocińskiej policji włączyły się trzy stacje kontroli pojazdów: OTL Jarocin, Auto Centrum i Stacja P.P.U.H „Remico” w Kotlinie, na których kierowcy mieli okazję bezpłatnie  sprawdzić i ustawić oświetlenie pojazdów. Z pomocy specjalistów  skorzystało kilkudziesięciu kierowców.
Jazda na prawidłowo ustawionych światłach ma duży wpływ na zmniejszenie ilości wypadków i kolizji drogowych. Zwiększają one natomiast bezpieczeństwo nie tylko kierowców i pasażerów, ale też pieszych, którzy stanowią najliczniejszą grupę uczestników ruchu drogowego.

 

   Jak stwierdzili pracownicy stacji badający w tym dniu ustawienie reflektorów, bardzo duża ilość sprawdzonych pojazdów miała źle ustawione światła. Specjaliści tłumaczyli, że ustawienie reflektorów zmienia się często po przełożeniu opon letnich na zimowe i odwrotnie ponieważ profile tych kół mogą się od siebie różnić. Odchylenia od norm w oświetleniu powoduje często także zwykła wymiana żarówki, obudowy lampy czy udział w kolizji.

Bezpieczne światła to takie, które oświetlają całą jezdnie ale nie rażą w oczy kierowców jadących z przeciwnej strony oraz pieszych.

 

wiata1
wiata3
swiata2