Kierowco – bądź rozważny. Bezpiecznie wróć do domu! - Porady - KPP Jarocin

Kierowco – bądź rozważny. Bezpiecznie wróć do domu!

Wielkimi krokami zbliża się pierwszy dzień roku szkolnego. Ale za nim to nastąpi, zarówno dzieci i młodzież jak i dorosłych czekają ostatnie powroty z wakacji. Ostatni weekend, który z pewnością będzie bardzo pracowity dla mundurowych. Ich zadaniem będzie czuwanie nad bezpieczeństwem tych, którzy będą w podróży. Ale nikt nie zadba o nasze bezpieczeństwo tak, jak my sami. I nie potrzeba do tego naprawdę wiele: wypoczynek, koncentracja, samodyscyplina i stosowanie się do przepisów drogowych.

Zanim wyruszymy w drogę obowiązkowo powinniśmy upewnić się, czy w naszym samochodzie wszystko działa jak należy: światła, lusterka, czy poziom oleju jest odpowiedni no i oczywiście ciśnienie w kołach. Gdy to już wykonamy, zapakujemy bagaże i rodzinę do auta, możemy ruszać w podróż.

No i tu zaczyna się najważniejsze. Po pierwsze bardzo ważne jest, by kierowca był wypoczęty. Ma to ogromny wpływ na jego koncentrację. Dodatkowo jej osłabieniu nie służą wysokie temperatury i oślepiające słońce. Wart więc wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne. A gdy poczujemy, że dopada nas zmęczenie czy senność, nie ryzykujmy dalszej jazdy. Czasami wystarczy kilka chwil odpoczynku na świeżym powietrzu, łyk kawy i dalsza podróż będzie bezpieczniejsza.

Po drugie, bezwzględnie należy stosować się do przepisów ruchu drogowego i znaków, które zostały przez zarządców dróg przy nich ustawione. Znaki są dostosowane do tego, na co pozwala nam infrastruktura drogowa. Stanowią o tym, kto może pierwszy wjechać na skrzyżowanie, jakim pasem jezdni powinniśmy się poruszać, no i oczywiście o prędkości z jaką możemy na danym odcinku jechać. Niestosowanie się do nich często prowadzi do kolizji i wypadków. Nieustąpienie pierwszeństwa jest jedną z najczęstszych ich przyczyn obok niezachowania bezpiecznej odległości za pojazdem poprzedzającym i przekraczaniem dozwolonej prędkości. Ograniczenia prędkości mogą być z różnych przyczyn, obszar zabudowany, duża ilość niebezpiecznych zakrętów, okolice przejścia dla pieszych. Stosowanie się do nich z całą pewnością zwiększy nasze szanse na bezpieczne dotarcie do celu. Jeżeli zależy nam by dotrzeć do miejsca o określonym czasie, zamiast wciskać pedał gazu w podłogę, wyruszmy w podróż pół godziny wcześniej. Nic nie stracimy a zyskać możemy wiele: zdrowie albo nawet życie.

Szczególnie ważne jest zachowywanie odpowiedniej prędkości w obszarze zabudowanym czyli tam, gdzie znacznie większy jest ruch pieszych i rowerzystów. Osób, które w starciu z rozpędzonym samochodem nie mają żadnych szans. Pamiętajmy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych kierowca zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność. Prędkość z jaką pojedziemy musi dać nam możliwość bezpiecznego zahamowania w momencie, gdy na przejściu pojawi się pieszy.

Kolejną, niemniej istotną, rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę, to warunki panujące aktualnie na drogach. Opady deszczu spowodują, że drogi zrobią się śliskie a co za tym idzie, droga hamowania znacznie się wydłuży w porównaniu z drogą o suchej nawierzchni. Kierowcy jadący zbyt szybko mogą mieć problem z zapanowaniem nad swoim pojazdem. Taka podróż może zakończyć się w najmniej oczekiwany przez kierującego sposób. W rowie, na zderzaku innego samochodu czy też w inny bardziej tragiczny sposób. 

Gdy już dotrzemy do domów i 3 września dzieciom i młodzieży przyjdzie zmierzyć się z kolejnym rokiem nauki, a wakacje zostaną tylko we wspomnieniach, nie odkładajmy na półkę, jak wakacyjnej pamiątki, dbałości o nasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że od 3 września zwiększy się ruch pieszych i rowerzystów, że na drogi wyjadą ponownie autobusy szkolne. Przypominajmy najmłodszym o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i sami pamiętajmy, by szczególnie w okolicach placówek oświatowych zachować wzmożoną ostrożność.

Rodzice dowożący swoje pociechy do przedszkoli i szkół muszą pamiętać o obowiązku korzystania przez dzieci z fotelików i pasów bezpieczeństwa. Piesi, że w terenie niezabudowanym i nieoświetlonym, gdzie brak jest chodników o obowiązku noszenia po zmroku elementów odblaskowych.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.