200 zł i 5 pkt za rozmowę przez telefon podczas jazdy - Porady - KPP Jarocin

200 zł i 5 pkt za rozmowę przez telefon podczas jazdy

Telefon komórkowy to nieodłączny element funkcjonowania większości ludzi. Właściciele „komórek” korzystają z nich o każdej porze i wszędzie. Piszą sms-y, rozmawiają, korzystają z nawigacji i internetu. Robią to podczas śniadania, w pracy, szkole, czy na spacerze. Niestety bardzo często również podczas kierowania samochodem. Takie zachowanie może kosztować 200 zł, a nieraz nawet utratę zdrowia czy życia.

Wystarczy kilka sekund na odebranie połączenia, by rozproszyć uwagę kierującego i zwiększyć ryzyko nieszczęśliwego zdarzenia na drodze. Podczas gdy siedzący za kierownicą skupia swoją uwagę na klawiaturze telefonu, jego koordynacja ruchów gwałtownie spada. Kilka sekund to wystarczający czas na niekontrolowaną zmianę pasa jezdni, wjazd do rowu, czy zderzenie z innym uczestnikiem ruchu drogowego. Jeszcze większym zagrożeniem na drodze są osoby, które kierując piszą równocześnie sms-y, sprawdzają pocztę bądź portale społecznościowe.

Jak pokazują działania prowadzone przez policję kierowców, którzy podczas jazdy korzystają z telefonów komórkowych, wciąż nie brakuje. Dla osób, którym zdarza się prowadzić rozmowy telefoniczne w czasie jazdy rozwiązaniem jest korzystanie z zestawu głośnomówiącego bądź słuchawki Bluetooth. Powyższe urządzenia pozwolą kierowcy na prowadzenie rozmowy telefonicznej w sposób nie naruszający przepisów ruchu drogowego, a także na niestwarzanie zagrożenia w ruchu lądowym.

Zgodnie z aktualnym taryfikatorem korzystanie z telefonu komórkowego wymagającego trzymania w ręce jest wykroczeniem, za które policjant ma prawo nałożyć mandat karny w wysokości 200 złotych. Dodatkowo kierowca, który w czasie jazdy samochodem korzysta z trzymanego w ręku telefonu otrzyma 5 punktów karnych.

Policjanci przestrzegają, że podczas prowadzonych kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym, będą zwracać szczególną uwagę na osoby, które w czasie jazdy w nieprawidłowy sposób korzystają z telefonu. Zwłaszcza teraz, podczas wakacji, gdy na drogach panuje wzmożony ruch, takie zachowanie może doprowadzić do tragicznego w skutkach finału podróży.