Rusza ogólnopolska kampania „Łapki na kierownicę” - Porady - KPP Jarocin

Rusza ogólnopolska kampania „Łapki na kierownicę”

Ponad tydzień będzie trwała ogólnopolska akcja organizowana przez Policję pod nazwą „Łapki na kierownicę”. Akcja startuje dzisiaj i potrwa do 25 czerwca.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z firmą Neptis S.A., będącą operatorem komunikatora Yanosik, w dniach od 14 do 25 czerwca br. będzie realizowało ogólnopolską kampanię pn. „Łapki na kierownicę”. Głównym celem kampanii jest przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z używania podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

W okresie realizacji kampanii, kierowcy, którzy mają zainstalowaną w telefonie aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon, a pojazd będzie w ruchu otrzymają na swój aparat telefoniczny żartobliwy komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmowy.

W kampanii  udział wezmą także policjanci z Jarocina. Podczas codziennej służby będą oni sprawdzać, czy kierowcy korzystają z telefonów w trakcie jazdy. Mundurowi będą także rozdawać ulotki informujące o prowadzonej akcji. Głównym celem kampanii jest uświadamianie kierowców o zagrożeniach jakie niesie za sobą korzystanie z telefonu – rozmowa czy pisanie smsów w trakcie kierowania samochodem. 

Kierowcy popełniający wykroczenia polegające na niestosowaniu się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Policja przypomina, że za powyższe wykroczenie określone jest w art. 45 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, funkcjonariusz na kierującego może nałożyć mandat karny w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych lub skierować wniosek o ukaranie kierującego do Sądu.