Zapnij pasy, żyj dłużej - Bezpieczne drogi - KPP Jarocin

Bezpieczne drogi

Zapnij pasy, żyj dłużej

Policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie na drogach powiatu jarocińskiego przeprowadzili w minionym tygodniu działania kontrolno-prewencyjne o kryptonimie „Pasy”.

Działania „pasy” mają na celu  ukształtowanie właściwych postaw wśród podróżujących samochodami. Funkcjonariusze podczas działań kontrolowali, czy kierujący oraz pasażerowie stosują się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Policjanci zwracali również uwagę czy dzieci przewożone są zgodnie z obowiązującymi przepisami w urządzeniach przeznaczonych do tego celu.

O tym, jak ważne jest zapinanie pasów, przekonał się na początku kwietnie mieszkaniec Jarocina. Na skrzyżowaniu dróg, w samochód dostawczy przez niego kierowany uderzył inny „dostawczak”. Siła bocznego uderzenia była tak duża, że staranowany samochód przewrócił się na bok. Kierujący nim mężczyzna miał zapięte pasy, dzięki czemu, po przewróceniu się pojazdu, zawisł na nich. Dzięki temu kierowca nie odniósł obrażeń. Gdyby nie zapiął pasów, z całą pewnością odniósłby co najmniej poważne obrażenia.

Należy pamiętać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący samochodem, który nie stosuje się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł. i 2 punktami karnymi. Jeżeli bez zapiętych pasów pojedzie pasażer pojazdu, wówczas karę ponosi zarówno kierowca jak i pasażer. W takiej sytuacji mandat wynosi również 100 zł. W przypadku kiedy kierowca będzie przewoził w pojeździe dziecko niezgodnie z przepisami może liczyć się z grzywną w wysokości 150 zł. i 6 punktami karnymi.

 W trakcie działań policjanci stwierdzili ogółem 30 przypadków naruszeń prawa, w tym 13 dotyczących niekorzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i 2 pasażerów.