By wakacje były bezpieczne - "Razem Bezpieczniej" - KPP Jarocin

"Razem Bezpieczniej"

By wakacje były bezpieczne

Dwa miesiące odpoczynku od szkoły i nauki to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas na rozrywkę i różnego rodzaju zabawy. Czy zawsze bezpieczną?

Wakacje to dla dzieci i młodzieży dwumiesięczny czas wypoczynku, zabawy i relaksu. Wystarczy jednak chwila nieuwagi a beztroska może zakończyć się poważnymi problemami lub nawet tragedią. By do tego nie doszło, policjanci z Jarocina niemal codziennie spotykają się z dziećmi i młodzieżą. Uczą, jak bezpiecznie spędzić wakacje.

Mundurowi wiedząc, jak bogata potrafi być dziecięca wyobraźnia, i jak rzadko dzieci zdają sobie konsekwencje z własnych zachowań, postanowili nie tylko przestrzegać, ale przede wszystkim edukować dzieci pod kątem przewidywania tego, co może być później. W czwartek mł. asp. Agnieszka Zaworska i sierż. sztab. spotkali się z dziećmi z przedszkola „Jaś i Małgosia” w Jarocinie.

Spotkania z małymi dziećmi prowadzone są na zasadzie rozmowy i zabawy. Policjanci zachęcają dzieci do współpracy i zastanowienia się, czym może zakończyć się np. nieostrożna zabawa nad wodą, czy zbyt długie przebywanie na słońcu. Wciągnięte w rozmowę dzieci bardzo chętnie podają przykłady nieodpowiedzialnej kąpieli. Szukają odpowiedzi na to, czym może zakończyć się wejście bardzo rozgrzanej osoby do zimnej wody, czy pływanie na materacu bez nadzoru osoby dorosłej.

Policjanci nie zapominają też o innych formach odpoczynku takich jak jazda na rowerze czy wyjazd w góry. Uczą dlaczego nie wolno karmić dzikich zwierząt, co należy zabrać w plecak wybierając się na szlak górski czy też, jak powinna wyglądać bezpieczna, rodzinna wycieczka rowerowa.

Spotkania z dziećmi, które dzięki tej formie nauki, przebiegają w bardzo wesołej i miłej atmosferze kończą się zawsze prezentacją policyjnej pracy oraz pokazem sprzętu wykorzystywanego przez policjantów w ich codziennej służbie.

Także festyn z okazji Dnia Dziecka, w którym obok mundurowych udział wziął sierżant Pyrek, był doskonałą okazją do działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa. Pomimo iż ten dzień to święto dzieci, policjanci pomyśleli także o dorosłych. Najmłodsi otrzymali od funkcjonariuszy odblaskowe naklejki na rower ufundowane przez WORD Kalisz, a rodzice i dziadkowie odblaskowe kamizelki.