Akcja "Znicz 2018" - Porady prewencyjne - KPP Jarocin

Porady prewencyjne

Akcja "Znicz 2018"

31 października 2018 roku rozpocznie się ogólnopolska akcja „ZNICZ 2018”, która zakończy się 4 listopada. Jak co roku policjanci prowadzić będą działania mające zapewnić bezpieczeństwo w okresie Święta Zmarłych.

Wszystkich Świętych to okres szczególny. Dla wielu to setki kilometrów do przejechania, aby złożyć znicz na mogile swoich bliskich. Wzmożony ruch na polskich drogach, a tym samym wzmożone kontrole policjantów, rozpoczną się już w dzień poprzedzający Święto Zmarłych, czyli 31 października i potrwają do 4  listopada. Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, stosują się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących. Na ciągach komunikacyjnych funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na prawidłowość wyprzedzania, udzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz przejścia, właściwe używanie świateł zewnętrznych i zachowania pieszych poruszających się po drogach.

      Do służby na drogach, w szczególności w rejon cmentarzy, skierowane zostaną patrole ruchu drogowego oraz prewencji. Mundurowi zadbają o bezpieczne dotarcie kierujących i pieszych na groby swoich najbliższych oraz o bezpieczne powroty do domów. Funkcjonariusze czuwać będą nad płynnością ruchu i bezpieczeństwem jego uczestników. Policjanci kierować będą organizacją ruchu nie tylko na drodze, lecz także na samych parkingach. 

    Kierującym pojazdami ciężarowymi i zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) przypominamy o ograniczeniach w ruchu wynikających z Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach. Zakaz ruchu dla wymienionych pojazdów obowiązuje 31 października w godz. 18:00-22:00 oraz 1 listopada w godz.08:00-22:00.

    Z uwagi na duże natężenie ruchu w okresie Święta Zmarłych, jarocińska policja apeluje, by wybierając się na cmentarz, wyjechać z domu kilkanaście minut wcześniej. Pozwoli to na bezpieczne dotarcie na cmentarz i uniknięcie wielu zdarzeń drogowych.

    O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

    Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Rowerzyści nie powinni zapominać o prawidłowym oznakowaniu swoich rowerów, tak aby te były widoczne na ulicy.

   Policjanci apelują, by szczególną ostrożność zachować także teraz, podczas porządkowania grobów. Złodzieje nawet w takich miejscach i chwilach szukają okazji do łatwego zarobku. Nie pozostawiajmy torebek na pomnikach, nie zabierajmy na cmentarze, jeśli nie jest to konieczne, ze sobą  pieniędzy. Wystarczy chwila nieuwagi by rzeczy te stały się  łupem złodziei.