W Żerkowie będą błyszczeć w ciemnościach - Bezpieczna Szkoła - gimnazjum - KPP Jarocin

Bezpieczna Szkoła - gimnazjum

W Żerkowie będą błyszczeć w ciemnościach

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie spotkali się z  uczniami wszystkich klas I szkół podstawowych oraz przedszkolakami z terenu gminy Żerków.  W ramach akcji „Odblask ratuje życie” mundurowi przypomnieli dzieciom o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz podczas zabawy. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały kamizelki odblaskowe.

Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie wspólnie z przedstawicielami gminy Żerków od początku roku szkolnego prowadzi w szkołach i przedszkolach akcję „Odblask ratuje życie”. Tym razem mundurowi, na zaproszenie uczniów, gościli w klasach I szkół podstawowej oraz przedszkolaków z terenu całej gminy.

Podczas spotkań policjanci przypomnieli dzieciom, jak zachować się na drodze. Zwrócili uwagę na potrzebę noszenia elementów odblaskowych na ubraniu, szczególnie od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym. Najmłodsi usłyszeli, że nawet mały element odblaskowy noszony przez pieszego jest widziany przez innych uczestników ruchu i może zapobiec wypadkowi.

Innym poruszanym przez funkcjonariusz
y tematem było zapinanie pasów bezpieczeństwa. W czasie zderzenia z innym samochodem siły oddziałujące na osobę są tak duże, że nie jest ona w stanie się przytrzymać. Policjanci namawiali także, by to właśnie dzieci przypominały rodzicom o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

Nie zabrakło także przestróg, jak należy się zachować gdy dziecko się zagubi, że nie wolno otwierać nikomu drzwi gdy są same w domu oraz na jaki nr telefonu dzwonić, gdy potrzebna jest pomoc. W tym celu funkcjonariuszka odegrała z uczniami także scenki, w których dzieci miały wezwać telefonicznie pomoc jednej ze służb. Ćwiczenie to miało na celu utrwalenie znajomości numerów alarmowych oraz pokazanie, jakie dane w takich przypadkach należy podać naszemu rozmówcy. Jak się okazało, dzieci  świetnie sobie poradziły w symulacjach a znajomość numerów nie stanowi dla nich żadnego problemu.

Na zakończenie spotkań policjanci przypominali małym słuchaczom, że policjant jest także po to by, gdy znajdą się w potrzebie, służyć im pomocą.  Na pożegnanie wszystkim dzieciom wręczono ponad 1300 kamizelek odblaskowych ufundowanych przez Miasto i Gminę Żerków. Trafiły one do wszystkich uczniów szkół podstawowych w klasach I-VIII.