Historia Polskiej Policji Państwowej w Jarocinie

Historia Polskiej Policji Państwowej w Jarocinie cz. 2

Rok 2018 jest rokiem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest też początkiem obchodów 100-lecia Polskiej Policji Państwowej. Jakie były początki tej formacji w powiecie jarocińskim, co o miejscowych stróżach prawa pisała ówczesna prasa? Będzie można się tego dowiedzieć z krótkich opisów, które cyklicznie pojawiać się będą na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Pomimo iż od czasów niepodległości Jarocin był miastem powiatowym, na terenie powiatu i miasta istniały posterunki podległe Komendzie Powiatowej Policji w Krotoszynie. Zmieniło się to dopiero w 1933 roku, dokładnie 2 stycznia, gdy powołana do życia została Komenda Powiatowa Policji Państwowej w Jarocinie.

Kim byli ówcześni policjanci? Formacja ta składała się przede wszystkim z byłych żandarmów, powstańców wielkopolskich i wojskowych, których objęła demobilizacja z 1920 roku. Zaprawieni w bojach, nauczeni dyscypliny wojskowej - byli najlepszymi kandydatami na stróżów prawa.

W miesiącu lutym 1923 roku na terenie powiatu jarocińskiego funkcjonowało 8 posterunków Policji. Rozlokowane zostały one w takich miejscowościach jak: Jarocin, Kotlin, Robaków (obecnie pow. pleszewski), Żerków, Komorze, Mieszków, Nowe Miasto (obecnie pow. średzki) i Jaraczewo. Służbę na tych posterunkach pełniło łącznie 43 funkcjonariuszy, z czego aż 20 na posterunku w Jarocinie, 6 w Żerkowie i 5 w Jaraczewie. Policjanci przemieszczali się w swoim rejonie głównie pieszo i rowerami. Jak wynika z akt znajdujących się w Archiwum Państwowym w Poznaniu, w styczniu 1923 roku policjanci z Jarocina, Żerkowa i Jaraczewa mieli do dyspozycji łącznie 7 koni. Natomiast w lutym nie zostały one już ujęte w wykazie. (zdj. 2 i 3)

Policjanci co miesiąc wykonywali sprawozdania ze stanu bezpieczeństwa każdego z obrębów podlegającego odpowiedniemu posterunkowi. Sprawozdania te były przekazywane staroście. (zdj. nr 4 i 5)

Zdjęcie funkcjonariuszy PPP w Jarocinie z zasobów Muzeum Jarocin.

Mat. Archiwalne - źródło: Zespół Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Jarocinie, zasoby Archiwum Państwowego w Poznaniu

 

 

 

Powrót na górę strony