Działania "Pasy" - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działania "Pasy"

Data publikacji 15.09.2016

 

 kopia_2       W dniu 14.09.2016 r. Policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego  Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie na drogach powiatu przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne o kryptonimie „Pasy”.

           

 

 

 

 

        Działania pod kryptonimem „Pasy” mają na celu  ukształtowanie właściwych postaw wśród podróżujących samochodami. Funkcjonariusze podczas działań kontrolowali, czy kierujący oraz pasażerowie stosują się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Policjanci zwracali również uwagę czy dzieci przewożone są zgodnie z obowiązującymi przepisami w urządzeniach przeznaczonych do tego celu. Należy pamiętać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący samochodem, który nie stosuje się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł. i 2 punktami karnymi. Jeżeli bez zapiętych pasów pojedzie pasażer pojazdu, wówczas karę ponosi zarówno kierowca jak i pasażer. W takiej sytuacji mandat wynosi również 100 zł. W przypadku kiedy kierowca będzie przewoził w pojeździe dziecko niezgodnie z przepisami może liczyć się z grzywną w wysokości 150 zł. i 6 punktami karnymi.

           W trakcie działań policjanci stwierdzili ogółem 44 przypadki naruszeń prawa, w tym 34 dotyczące niekorzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierujących oraz 5 przypadków niekorzystania z pasów przez dorosłych pasażerów.

             W jednym z przypadków w Zakrzewie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli Mercedesa Vito w którym znajdowało się 9 osób pomimo, iż pojazd ten był przystosowany do przewozu 3 osób. W pojeździe zamontowane były dodatkowe fotele jednak ich stan techniczny nie pozwalał na zapięcie pasów bezpieczeństwa. Kierowca pojazdu został ukarany mandatem karnym oraz zatrzymano mu uprawnienia do kierowania pojazdami w związku z przewożeniem więcej jak 2 osób określonych w dowodzie rejestracyjnym.

 

 

pasy1

 

 pasy2