Działania Policji w ramach ROAD SAFETY DAYS - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Działania Policji w ramach ROAD SAFETY DAYS

Data publikacji 21.09.2020

W dniach 16-22 września 2020 r., w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich europejskich krajach prowadzona jest akcja pod nazwą ROAD SAFETY DAYS (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego). W akcji udział wzięli także policjanci jarocińskiej drogówki, którzy na terenie naszego powiatu zwracali szczególną uwagę na prędkość – najczęstszą przyczynę tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

WIZJA ZERO (zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych) to podstawowe założenie działań ROAD SAFETY DAYS (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego) prowadzonych przez Policję ruchu drogowego. Działania te organizowane są we wszystkich krajach europejskich w dniach 16-22 września 2020 r., podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności. Koordynuje je Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego ROADPOL, a popierane są m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC).

W działaniach cały czas udział biorą także policjanci jarocińskiej drogówki, którzy we wzmożonym składzie, kontrolują przestrzeganie przepisów drogowych przez podróżujących po drogach naszego powiatu. W minioną środę (16 września ) mundurowi szczegółowym nadzorem objęli miejsca, w których kierowcy najczęściej łamią przepisy dotyczące prędkości z jaką poruszają się swoimi pojazdami. Są to obszary zabudowane, gdzie dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Niestety wielu kierowców zapomina by w takich miejscach zdjąć nogę z gazu i jechać tak by nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Dwa dni później, w piątek, przeprowadzone zostały działania których celem było eliminowanie negatywnych zachowań uczestników drogowego będących najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych. Policjanci, w ramach tych działań, prowadzili między innymi kaskadowy pomiar prędkości.

Dzisiaj od rana funkcjonariusze prowadzą natomiast działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego czyli rowerzystów i pieszych.

Policjanci równolegle z działaniami prewencyjnymi prowadzą także akcję profilaktyczną, w trakcie której uczestnikom ruchu drogowego wręczają odblaskowe kamizelki. Są one przydatne zwłaszcza teraz, gdy dni robią się coraz krótsze. Dzięki kamizelkom zwiększa się widoczność pieszych i rowerzystów a co za tym idzie, także ich bezpieczeństwo.

Przypominamy, że kierujący, którzy nie stosują się do przepisów Prawa o ruchu drogowym muszą liczyć się z konsekwencjami takimi jak mandat, dodatkowe punkty karne, a nawet utrata prawa jazdy.