Terrorysta w szkole – ćwiczenia policji i straży pożarnej - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Terrorysta w szkole – ćwiczenia policji i straży pożarnej

Data publikacji 06.12.2019

Uzbrojony napastnik wtargnął do szkoły Ponadpodstawowej w Jarocinie i wraz zakładnikami zabarykadował się w jednej z sal. Są osoby poszkodowane. Takie zgłoszenie otrzymał wczoraj dyżurny jarocińskiej komendy. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które miały na celu sprawdzenie przebiegu ewakuacji oraz wypracowanie odpowiednich metod współdziałania różnych służb, w przypadku wtargnięcia uzbrojonego napastnika do placówki oświatowej.

W czwartek, 5 grudnia br., chwilę po godzinie 10.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie otrzymał zgłoszenie, że do budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie wtargnął, uzbrojony w broń palną, napastnik. Jak wynikało z informacji przekazanych przez jednego z pracowników szkoły, napastnik postrzelił dwie osoby a następnie zabarykadował się w jednej z sal wraz z 30 uczniami i nauczycielką.

Dyżurny policji, mając taką informację, natychmiast skierował na miejsce policjantów z Grupy Realizacyjnej, których zadaniem było zatrzymanie napastnika i uwolnienie zakładników. Byli oni wspierani przez policjantów prewencji i ruchu drogowego, którzy przeprowadzili wstępne rozpoznanie w budynku oraz zabezpieczali teren wokół szkoły i drogi dojazdowe.

Działania Grupy realizacyjnej przebiegały błyskawicznie. Dzięki informacji uzyskanej od kolegów z „patrolówki” wiedzieli, w której klasie znajduje się napastnik. Ich sprawne działania doprowadziły do szybkiej konfrontacji z napastnikiem, jego zatrzymania i uwolnienia przetrzymywanych zakładników. Kolejnym elementem była ewakuacja wszystkich osób znajdujących się w budynku. W związku z podejrzeniem podłożenia przez terrorystę ładunku wybuchowego, musiała ona być wykonana dynamicznie i sprawnie. Następnie policyjni pirotechnicy rozpoczęli przeszukiwanie całego budynku. Przez cały czas trwania akcji policjanci wspomagani byli przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie, którzy po zatrzymaniu napastnika, udzielali także pomocy osobom poszkodowanym.

Na szczęście ładunku wybuchowego nie było, a całe zdarzenie było ściśle zaplanowanymi ćwiczeniami. Pomimo tego wszyscy biorący w nich udział, podeszli do tej symulacji poważnie, z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Działania te miały na celu przede wszystkim wypracowanie modelu współpracy wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i pracowników szkoły by, w razie realnego zagrożenia, wszystkie prowadzone w takim miejscu czynności przebiegały sprawnie, począwszy od uruchomienia alarmu, ukrycia się uczniów i pracowników a zakończywszy na ewakuacji.

Takie zdarzenia to ogromny stres dla wszystkich, różne reakcje jego uczestników, na które muszą przygotować się także służby mające za zadanie nieść pomoc. Zdarzają się sytuacje, w których uczniowie reagują paniką, mdleją. Nad tym także muszą policjanci umieć zapanować i udzielić niezbędnej pomocy. Takie ćwiczenia to zarówno trening dla służb mundurowych, dyrekcji szkoły i uczniów. 

Na zakończenie działań, przedstawiciele podmiotów biorących w nich udział – policji, straży, ZSP nr 2 w Jarocinie, Starostwa Powiatowego, Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Jarocinie, wyrazili swoje uwagi i spostrzeżenia dotyczące przeprowadzonych ćwiczeń. Komendant Powiatowy Policji w Jarocinie insp. Krzysztof Rzepczyk podsumowując działania ocenił ich wykonanie na wysokim poziomie i podziękował zaangażowanym w nie instytucjom za zaangażowanie i współudział w tym przedsięwzięciu.

 • Ćwiczenia Policji w szkole#2
 • Ćwiczenia Policji w szkole#1
  Ćwiczenia Policji w szkole#1
 • Ćwiczenia Policji w szkole#1
  Ćwiczenia Policji w szkole#1
 • Ćwiczenia Policji w szkole#1
  Ćwiczenia Policji w szkole#1
 • Ćwiczenia Policji w szkole#1
  Ćwiczenia Policji w szkole#1
 • Ćwiczenia Policji w szkole#1
  Ćwiczenia Policji w szkole#1
 • Ćwiczenia Policji w szkole#1
  Ćwiczenia Policji w szkole#1
 • Ćwiczenia Policji w szkole#1
  Ćwiczenia Policji w szkole#1
 • Ćwiczenia Policji w szkole#1
  Ćwiczenia Policji w szkole#1
 • Ćwiczenia Policji w szkole#3
  Ćwiczenia Policji w szkole#3
 • Ćwiczenia Policji w szkole#4
  Ćwiczenia Policji w szkole#4
 • Ćwiczenia Policji w szkole#5
  Ćwiczenia Policji w szkole#5