Wspólne działania policji i straży pożarnej - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne działania policji i straży pożarnej

Data publikacji 08.10.2018

Podczas pożaru gorzelni strażacy znaleźli ciężko ranną kobietę, ofiarę nożownika. W czasie gdy oni udzielali pomocy poszkodowanej, policjanci szukali napastnika. Agresor został zatrzymany w ciągu kilku minut. Zdarzenie to było na szczęście tylko scenariuszem ćwiczeń dla funkcjonariuszy służb ratunkowych. Działania zorganizowane w ramach gminnych ćwiczeń Państwowej Straży Pożarnej, Policji i wszystkich jednostek OSP zakładały cztery warianty, w trakcie których sprawdzono w praktyce skuteczność współdziałania wszystkich służb.

Kilka minut później na miejsce dotarły policyjne patrole, które zabezpieczyły miejsce zdarzenia uniemożliwiając osobom postronnym dostęp do niego. W tym samym czasie inna grupa mundurowych prowadziła już poszukiwania potencjalnego sprawcy. Po sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń z wcześniejszych kondygnacji, funkcjonariusze dotarli na strych. To tam właśnie, pod stertą drewnianych płyt schował się napastnik. Mężczyzna został obezwładniony i przetransportowany do komendy. Wówczas swoje czynności rozpoczęli śledczy, którzy wraz z technikiem kryminalistyki zabezpieczyli ślady i zebrali materiał dowodowy w sprawie.

Gdy wydawało się, że to koniec źle rozpoczętego dnia, policjanci ponownie zostali wezwania na teren gorzelni, tym razem w celu zabezpieczenia terenu, na którym wybuchł pożar. W tym dniu policjanci zabezpieczali też miejsce, w którym wichura zerwała dach z budynku gospodarczego.

Na szczęście, działania te to tylko scenariusz na potrzeby ćwiczeń. Miały one na celu w praktyce sprawdzić procedury ratunkowe w przypadku zaistnienia różnego rodzaju zdarzeń, zarówno zaplanowanych jak i losowych. Zorganizowane przez Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie i strażaków z PSP ćwiczenia miały za zadanie nie tylko usprawnić współpracę policji i straży państwowej, ale także wszystkich jednostek OSP z gminy Jarocin, które często są tymi pierwszymi służbami na miejscach różnych zdarzeń, zarówno tych związanych z pożarami jak i innymi np. drogowymi. Zadaniem służb było m.in. udzielanie pomocy osobie rannej w wyniku wybuchu, gdzie poszkodowanemu „urwało” stopę, obezwładnianie napastnika.

Współpraca służb ratowniczych jest niezwykle ważna w przypadku realnych zdarzeń i zagrożeń, a dobrze skoordynowana może zapobiec ich rozprzestrzenianiu się i znacznie zminimalizować straty, zarówno w życiu i zdrowiu ludzkim jak i te materialne.