Miał dwa promile, skasował dwa auta i płot - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Miał dwa promile, skasował dwa auta i płot

Data publikacji 25.04.2018

Wypity alkohol z całą pewnością miał wpływ na to, że 46-letni kierowca fiata zderzył się z dwoma samochodami i zakończył podróż na ogrodzeniu posesji. Nieodpowiedzialny użytkownik czterech kół stracił prawo jazdy a podczas przymusowej wizyty w komendzie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa, za które grozi do 2 lat więzienia.

Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie kierowców powoduje, że reakcja na to co się dzieje w otaczającej przestrzeni, jest zwolniona. Alkohol sprawia, że kierowcy nie są w stanie prawidłowo ocenić odległości i szybkości. Alkohol powoduje ogólne otępienie, senność i spowolnienie reakcji. Osoba wsiadająca za kierownicę pod wpływem alkoholu wykazuje się skrajną nieodpowiedzialnością.

Przekonał się o tym 46-letni mężczyzna, który w minionym tygodniu wybrał się w podróż fiatem seicento. Jednak zanim wyruszył w kierunku centrum miasta, zasilił swój organizm wysokoprocentowym napojem. W pewnym momencie kierowca fiata stracił panowanie nad swoim pojazdem i na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas.

Kierowca fiata otarł się swoim autem o jadący w przeciwnym kierunku samochód marki Renault Laguna, którym podróżował mieszkaniec powiatu średzkiego. Jadąca za nim Dacia Sandero okazała się dla 46-latka już jednak przeszkodą nie do ominięcia. Zawartość alkoholu, którą wziął ze sobą na przejażdżkę spowodowały, że nie zdążył on sprawnie i bezpiecznie wykonać manewru hamowania. Zakończyło się zderzeniem czołowym obu pojazdów. Siła uderzenia była na tyle duża że fiat zjechał na pobocze, następnie uderzył w ogrodzenie pobliskiej posesji.

Policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierowcy seicento gdy na wyświetlaczu urządzenia do pomiaru ilości alkoholu pojawił się wynik 1,09 mg/l (2,3 promila alkoholu w organizmie), jasnym się stało, że przyczyną zdarzenia były promile, które mieszkaniec gminy Jarocin ma w sobie i całkowity brak wyobraźni oraz rozsądku. W samochodzie, którym mężczyzna jechał, mundurowi znaleźli kilka pustych butelek po alkoholu.

Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Zatrzymanemu przedstawiono zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo ustawa przewiduje karę grzywny, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do lat 2, a ponadto wobec sprawcy takiego przestępstwa orzeczony zostanie zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata, oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Mężczyzna poniesie także odpowiedzialność za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.