Pobiegli w hołdzie pomordowanym - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Pobiegli w hołdzie pomordowanym

Data publikacji 16.04.2018

W Dniu Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyła się III już edycja Biegu Pamięci, którego uczestnicy biegiem uczcili pamięć polaków pomordowanych w 1940 roku przez NKWD. Na starcie, wśród kilkudziesięciu uczestników, obok służb mundurowych, stanęli także mieszkańcy powiatu jarocińskiego.

Kilkudziesięciu uczestników wzięło udział w III Biegu Pamięci, zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Jarocinie, Stowarzyszenie  Biegacze Jarocin, ZHP Hufiec Jarocin i Zarząd Osiedla nr 9 w Jarocinie, w 78 rocznicę mordu na policjantach, żołnierzach, sportowcach i ludności cywilnej uwięzionych po 17 września 1939 r. w obozach sowieckich. Obok przedstawicieli służb mundurowych, na linii startu stanęli także przedstawiciele samorządu, uczniowie szkół, nauczyciele i mieszkańcy powiatu jarocińskiego.

Bieg pamięci jest biegiem symbolicznym, nie ma w nim  rywalizacji, zwycięzców ani przegranych. Jego uczestnicy w ten sposób uczcili pamięć polskich żołnierzy, policjantów, strażaków i ludności cywilnej, zamordowanej w 1940r. przez NKWD strzałem w potylicę. Ideą tego sportowego przedsięwzięcia jest krzewienie wiedzy i umacnianie pamięci o ofiarach wojennej zbrodni. Linia startu znajdowała się w miejscu, gdzie przed wojną mieściła się Komenda Powiatowa Policji Państwowej w Jarocinie. Linia mety – przy pomniku upamiętniającym martyrologię sybiraków.

Podczas liczącego 4 kilometry biegu, przedstawiciele służb mundurowych zapalili znicze w miejscach historycznie ważnych dla mieszkańców powiatu jarocińskiego: przed tablicą upamiętniająca zdobycie koszar przez powstańców w dniu 8 listopada 1918 r., przy głazie z tablicą pamiątkową poświęconą synom Ziemi Jarocińskiej poległym w latach 1939 – 1945, przy Dębie Katyńskim upamiętniającym asp. Policji Państwowej Jana Kubiaka oraz przy tablicy poświęconej mieszkańcom Ziemi Jarocińskiej, uczestnikom walk z komunizmem i faszyzmem.

Okolicznościowy znicz złożyli przed pomnikiem sybiraków Biegacze Jarocin i przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Jarocinie . Tam też odczytane zostały nazwiska osób związanych z powiatem jarocińskim, a które strzałem w potylicę zostały zamordowane w kwietniu i maju 1940 roku.

W zamyśle organizatorów bieg miał patriotyczno-sportowy charakter. Uczestnicy biegu pokonując trasę biegli trzymając w rękach biało-czerwone flagi oraz pochodnie.

Organizatorzy dziękują wszystkim biegaczom za tak liczny udział w tym przedsięwzięciu.