Dwa zarzuty dla nietrzeźwego motorowerzysty - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Dwa zarzuty dla nietrzeźwego motorowerzysty

Data publikacji 31.10.2017

Nawet na 5 lat może trafić do więzienia 36-latek, który zignorował policyjne sygnały nakazujące zatrzymanie się do kontroli drogowej. Ucieczka przed patrolem to nie jedyne jego przewinienie, uciekał bo jechał na „podwójnym gazie”.

To miała być zwyczajna kontrola drogowa kierowcy motoroweru, którego tor jazdy wskazywał, że może on być pod wpływem alkoholu. Zakończyła się jednak pościgiem.

W miniony poniedziałek ok. godz. 16.40, policjanci z Jarocina, patrolujący ulice Żerkowa zauważyli, że jedną z dróg osiedlowych jedzie motorower marki Romet. Tor jazdy dwukołowca wskazywał na to, że może on być pod wpływem alkoholu. Będący w pełnym umundurowaniu policjant, wysiadł z radiowozu i stojąc na ulicy, dał jadącemu znak do zatrzymania.  Sygnał ten jednak zostały przez kierowcę zignorowany.

Kierujący przyspieszył i jadąc wprost na funkcjonariusza, zmusił go do odskoczenia na bok. Policjanci natychmiast podjęli pościg za niezdyscyplinowanym kierowcą. Pomimo, iż funkcjonariusze używali sygnałów świetlnych i dźwiękowych, kierowca Rometa ani myślał się zatrzymać. Mężczyzna uciekał przed goniącym go radiowozem drogami osiedlowymi, by ostatecznie wjechać do pobliskiego parku. 

Policjanci zatrzymali uciekiniera właśnie tam, gdzie było to najbardziej bezpieczne. Okazało się, że mężczyzna, 36-letni mieszkaniec gminy Jarocin, tak jak podejrzewali mundurowi, był nietrzeźwy. W organizmie miał sporą dawkę alkoholu, bo aż 2,9 promila.

W sprawie niezatrzymania się do kontroli zostanie wszczęte przeciwko mężczyźnie postępowanie karne. Kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa z artykułu 178b kodeksu karnego oraz 178a kk – kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. O jego dalszym losie zadecyduje sąd w Jarocinie. 

Manewry wykonywane przez kierowców, którzy nie zatrzymali się do kontroli i podjęli ucieczkę, mogą być bardzo niebezpieczne dla innych użytkowników drogi i doprowadzić do tragedii. Od 1 czerwca br. zaostrzone zostały kary dla osób, które takiego czynu się dopuszczą. Sprawca będzie odpowiadał  w takim przypadku za popełnienie przestępstwa. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kierowca musi też liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

To najbardziej dotkliwa, ale nie jedyna kara, jaka może spotkać niezdyscyplinowanego kierowcę. Mężczyzna siadając za kierownicą, będąc pod wpływem alkoholu, poza odpowiedzialnością karną musi liczyć się także z wysokimi sankcjami finansowymi.