Podróż z promilami zakończona dachowaniem - Aktualności - KPP Jarocin

Aktualności

Podróż z promilami zakończona dachowaniem

Data publikacji 27.10.2017

Ponad dwa promile, brak uprawnień i wyobraźni. To wystarczyło by podróż 26-letniego mężczyzny zakończyła się dachowaniem i wizytą w komendzie Policji. Wizytą, której efektem będą zarzuty popełnienia przestępstwa, za które grozi do 2 lat więzienia.

Pechowo rozpoczął się dzień 27 października dla 26-letniego mieszkańca gminy Jarocin, który krótko po północy przemieszczał się drogą krajową nr 12. Prowadzone przez mężczyznę auto marki Renault Kangoo zjechało na pobocze jezdni a następnie dachowało w pobliskim rowie.

To był jednak dopiero początek problemów kierowcy. Chwilę później, poinformowana przez innego kierowcę, zjawia się na miejscu jarocińska Policja. Mężczyzna próbował tłumaczyć policjantom, że na drodze nagle pojawiło się jakieś zwierzę i przez to zjechał do rowu. Jednak mundurowi nie dali się zwieść, od razu wyczuli prawdziwy powód nietypowego zakończenia podróży przez mężczyznę. Był nim alkohol, duża ilość alkoholu.

Policjanci sprawdzili, czy mężczyzna nie potrzebuje pomocy medycznej a następnie przeprowadzili badanie stanu trzeźwości 26-latka. Gdy na wyświetlaczu urządzenia do pomiaru ilości alkoholu pojawił się wynik 1,10 mg/l (2,3 promila alkoholu w organizmie), jasnym się stało, że przyczyną dachowania były promile które mężczyzna ma w sobie i całkowity brak wyobraźni oraz rozsądku.

Policjanci poprosili kontrolowanego mężczyznę o okazanie dokumentów pojazdu oraz prawa jazdy. Wówczas to kierowca przyznał, że nie ma uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi i nigdy ich nie miał. Samochód, którym podróżował został schorowany a sam kierowca trafił do komendy w Jarocinie.

Nieodpowiedzialnym kierowca, 26-letni mieszkaniec gminy Jarociny, za popełnione przestępstwo poniesie konsekwencje przed sądem. Za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 Kodeksu karnego, ustawa przewiduje karę grzywny, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do lat 2, a ponadto wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 zł.

Mężczyzna poniesie również konsekwencje za popełnione wykroczenie -  kierowanie samochodem nie posiadając wymaganych uprawnień.